Ropné firmy v minulom roku ťahali príjmy z ťažby ropy

Autor: Marek Senkovič | 6.3.2012 o 11:21 | (upravené 6.3.2012 o 12:08) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  703x

Február je pre ropné spoločnosti obvykle obdobím, kedy podobne ako množstvo ďalších podnikov bilancujú výsledky svojej činnosti v predchádzajúcom kalendárnom roku. Najväčší svetoví hráči môžu byť s dosiahnutými výsledkami v roku 2011 spokojní. Súhrnný zisk pätice západných spoločností BP, Chevron, ConocoPhillips, ExxonMobil a Royal Dutch Shell vlani medziročne stúpol o 75 percent na rekordných 137 miliárd dolárov, a to i napriek tomu, že nezvýšili objem ťažby. Tá dokonca klesla o štyri percentá. Podobnú výšku zisku zaznamenali tieto spoločnosti aj v  roku 2008, v krízovom roku 2009 sa však ich zisky prepadli.

Pravdepodobne si nesťažujú ani ďalšie veľké ropné spoločnosti, zisk stúpol francúzskemu Totalu, nórskemu Statoilu či ruskému Rosneftu. A čo stálo za ich lepšími výsledkami? Hlavným faktorom je nárast cien ropy, ktorá minulý rok na burze v Rotterdame zdražela o 40 percent na priemerných zhruba 110 dolárov za barel. A keďže všetky tieto firmy majú rozsiahle ťažobné aktivity, z vyšších cien ropy jednoznačne prosperovali.

Firmy v našom regióne zaznamenali zmiešané výsledky. Najväčší hráči  - maďarský MOL, rakúsky OMV a poľský PKN Orlen zvýšili svoje zisky. Slovenskému Slovnaftu (člen Skupiny MOL) ani českému Unipetrolu (člen Skupiny PKN) sa naopak nepodarilo udržať hospodárske výsledky v čiernych číslach a prepadli sa do straty. Zatiaľ čo ich materské podniky podržala ťažba ropy či zemného plynu, podniky, ktoré sa zaoberajú len jej spracovaním, mali omnoho horšiu východiskovú situáciu. Nakupovali drahú surovinu a boli nútené pracovať s nízkymi rafinérskymi maržami (ukazovateľ, ktorý porovnáva celkovú hodnotu produktov voči cene ropy). Minulý rok priemerná rafinérska marža predstavovala len okolo jedného dolára na barel ropy, čo znamená, že do tejto sumy museli spracovatelia bez ťažobných aktivít vtesnať všetky ostatné náklady (energie, biozložky, mzdy, investície, údržbu a generálne revízie, čerpacie stanice, skladovacie terminály, prepravu, platby za rôzne služby ako sú ochrana a obrana, informačné systémy, ochrana podzemných vôd, požiarna ochrana a pod.).

graf_1

 

graf_2

Výhľad na tento rok vyznieva opäť lepšie pre veľkých hráčov zaoberajúcich sa vo výraznej miere ťažbou ropy. Jej cena sa v súčasnosti drží nad hranicou 120 dolárov za barel a podľa niektorých odhadov by mohla tento rok prekročiť vlaňajší priemer (cca 110 dolárov za barel). Na ceny ropy tlačí rast dopytu po tejto komodite v Číne a ďalších krajinách s rýchlo rastúcimi ekonomikami, pretrvávajúce napätie okolo Iránu či Sýrie, ako i pokračujúce udržiavanie nízkych úročení hlavných svetových mien centrálnymi bankami, čo pri málo rastúcom trhu s komerčnými úvermi vo vyspelých krajinách priamo ovplyvňuje investičné aktivity finančných domov na trhu rizikovejších aktív, kam okrem akcií patria aj komodity. Zatiaľ čo pre ropné spoločnosti s vlastnou ťažbou tak tento rok môže opäť priniesť zaujímavé zisky, pre čistých spracovateľov ropy toto môže byť opäť jeden z traumatizujúcich rokov.

Pre rafinérie vysoké ceny vstupných surovín a naopak prinízke ceny produktov vo vzťahu k nim budú aj v roku 2012 veľkou výzvou na znižovanie nákladov a zefektívňovanie svojej produkcie. Je vysoko pravdepodobné, že mnohé z nich skončia v červených číslach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?